در ادامه سفر به سوئد

در ادامه ماجراهای سفرتیرماه ما به سوئد در هفته دوم ما تصمیم گرفتیم به یکی از شهرهای دیگه هم سر بزنیم. اتفاقا یکی از اقوام پدری آرش در یکی از شهرهای نزدیک استکهلم زندگی میکرد از ما دعوت کرد که به اونها هم سری بزنیم. شهر شاهین اینا یعنی همون گوتنبرگ شهر قشنگی ولی دانشجوییه و کاری و زیاد توریست نداره ، اگر کسی هم اونجا بره یا فامیل داره یا بچه هاشون اونجا درس میخونن . شهر آروم و بی سرصداییه برای یک توریست که به منزل اقوامش میره بیشتر از یک هفته جا نداره.

 اینجا هم یکی از رودخانه هایی که در شهر میبینید.

 

از همین رو من و آرش تصمیم گرفتیم که به دعوت فامیلشون جواب + بدیم و یکی دیگه از شهرهای سوئد رو ببینیم. با کلی تلاش برای پیدا کردن قیمت مناسب برای بلیط قطار و ساعت مناسب روز 2 شنبه صبح ساعت 6 به سمت وستروس حرکت کردیم.جالب اینکه بچه های زیر 7 سال بهایی برای بلیط نمیپردازند ولی صندلی دارند.

  وستروس یک شهر قدیمی کارخونه ای بزرگ نزدیک استکهلم (یکساعت و نیم تا2 ساعت با ماشین فاصله است) و بهر حال نزدیک پایتخت. حدود ساعت 9 رسیدیم اونجا و حسن آقا ( نوه عمه پدری آرش) از ما استقبال کرد. چه انسان نازنینی و مهربان.خونشون بر خلاف خونه دانشجویی شاهین اینا که 40 متر به زور میشد یک منزل ویلایی دوبلکس با 5 تا اتاق خواب بود با یک پیانو در اتاق پذیرایی که شادان از این بابت خیلی ذوق کرده بود. یک اتاق بین پارکینگ و آشپزخانه بود که یک فوتبال دستی بزرگ اونجا بود که اون هم کلی از وقت شادان رو پر کرد و یک حیاط قشنگ پشت خونشون که پر بود از میوه های سیب و آلبالو و توت فرنگی های سوئدی که کوچولوتر از توت فرنگیهای ماسن و خوشمزه ترو از همه مهمتر یک میوه هایی که فکر کنم بهش میگن انگور فرنگی. شادان کلی ازمیوه های اونجا خورد و کیف کرد و برعکس خونه شاهین اینا که شاهین یا ما هی بهش میگفتیم نکن اصلا هیچ اصطکاکی نبود و حضور بچه هیچ جا و هیچ وقت احساس مزاحم بودن ایشون  به ما یا میزبان رو نداد . پس از صرف صبحانه اتاق خوابشونو در اختیار ما گذاشتن و من و آرش رفتیم که کمی استراحت کنیم و بعد از یکساعتی که برگشتیم دیدیم شادان خانم پیانو زده ، باغبونی کرده و کلی برای عمو حسن شیرین زبونی.

فقط حسن آقا قبل از اینکه بخوایم بریم بیرون با کلی شرم و حیا پرسیدن شما میخواهید یه کوچولو به شادان جون چایی نبات بدید؟ آخه خیلی توت فرنگی خورده. یهو من و آرش دیدیم ظرف میوه ای که از بدو ورود ما پر از توت فرنگی و خیار بود و تقریبا 1 کیلویی توت فرنگی توش بود خالی خالیه و شادان خانوم همش رو تموم کرده بود.

                           شادان خانوم در حال خوردن توت فرنگیها

 

میزبان ما هم خودش و هم خانواده اش که شامل همسر و دختر گلشون کمال مهمان نوازی رو در حق ما به جا آوردن. این آقا یا همون حسن آقا آخرین باری که آرش رو دیده بود سال 67 بوده و تقریبا 26-27 سالی بود که همدیگرو ندیده بودن ولی محبت اونها همچنان مثل ایرانیهای 30 سال پیش بود. خونگرم و احساساتی.

روز اول ما رفتیم خود شهر رو دیدیم و فروشگاه تازه تاسیس ایکیا که فعلا بزرگترین بود در سوئد. شکل کلی آیکیا همه جا یکیه و فقط ممکنه فضای بیشتر برای اجناسشون داشته باشن یا چیزای جدیدتر اونجاها زودتر به چشم بیاد.

روز دوم هم با حسن آقا به استکهلم رفتیم و از شهر قدیمی استکهلم و جاهای دیگه مثل پارلمان سوئد و کاخ سلطنتی و خود شهر دیدن کردیم و شب حدودای ساعت 9 رسیدیم وستروس. ماندانا جون که پرستار بودن چند دقیقه قبل از ما رسیده بود و ما با کمال ناباوری دیدیم شام آماده است و آناهیتا خانوم گل با وجود اینکه به هیچ عنوان گوشت نمیخوره و نخورده یک باقالی پلو با ماهیچه ای درست کرده که نگو. خوشمزه و عالی. 

                     بازدید از کاخ سلطنتی و اینهم یک گارد خانوم

                             اینهم یکی از ایستگاههای مترو شهر استکهلم

یک شب هم رفتیم جنگلهای نزدیک خونشون و آهوها رو از نزدیک دیدیم. خیلی زیبا بود.

 

اون چندروز به ما خیلی خوش گذشت و از اونجا که ماندانا جون میخواست هفته بعدش بره مسافرت 3 هفته ای مالزی تا هم فامیلاشونو که اونجا درس میخوندن رو ببینه و هم ازتعطیلات تابستونی استفاده کنه ، سعادت بودن کنار ایشون رو ما زیاد نداشتیم. ولی صفای وجودشون تو همون لحظات کم هم باعث میشد که احساس راحتی زائدالوصفی داشته باشم و فکر کنم چقدر باهاشون راحتم و دوستشون دارم.

بعضی آدما رو ممکنه سالها بشناسی ولی از بودن با اونها هیچوقت احساس راحتی نکنی و باشن کسانی که در عرض چند ساعت این احساس و داشته باشی که سالها میشناختیشون و باهاشون راحتی.   

                            یکی از پارکهای شهر وستروس 

                                اینهم جنگل نزدیک منزل عمو حسن

                             یکی از کوچه های شهر قدیمی استکهلم

                           حیاط منزل عمو حسن در حال خوردن انگور فرنگی

             اون مهری که شماره 27 خورده مال جای بازی فروشگاه آیکیاست

 عکس پایینی هم هنر عمو حسن ( ایشون گرافیست هستن و کلا هنرمند و شاعر که محبت کردن این عکس رو برامون فرستادن.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
گل دختر

هم از عکسها هم از شرح جاهای دیدنی و برنامه هاتون کلی لذت بردم. چه خوبه آدم فامیلهای خونگرمی داشته باشه که بتونه روی حضور و استقبال گرمشون حساب کنه....[قلب] خوشحالم حسابی به شادان جونم خوش گذشته مخصوصا با اون توت و انگور فرنگیها[ماچ]