هدیه ها

توی ماه مهر، قرار بودخانم پاک طینت معلم هدیه ها و قرآن شادان جون اینا ازشون نماز و اقامه  رو بپرسه و تو ماه آبان نماز چهار رکعتی رو.  اذان و اقامه رو که تمام مدت با هم قاطی میکرد و توی اقامه چهار بار الله اکبر میگفت تو اذان دوبار الله اکبر و از این برنامه ها تا جایی که بار دوم نمره ی مربوط به اون رو گرفت. حالا دو هفته است که ما برای روز یکشنبه برنامه ی عملی نماز داریم و شادان انگار اسم امتحان اومده روش هول شده و قاطی کرده ، قبلا بدون مشکل نماز دو رکعتی رو میخوند الان از اول نماز سوره حمد یادش میره و غلط میخونه. دیروز باید امتحان میداد و کلی با هم کار کردیم بنا به گفته خانومشون تا آخر آبان فرصت داشتند امتحان بدن ولی همه رو قاطی کرده بود و دیروز عصر گفت به خانوم گفتم آمادگی ندارم و هفته دیگه امتحان میدم. امروز که سوار ماشین شدیم بهش بهش گفتم این یک هفته صبحها که داریم میریم مدرسه به جاب بهنام صفوی و امید حاجیلی با هم نماز رو تکرار و تمرین میکنیم. اولش اعتراض کرد ولی بعدش همکاری کرد . من هر روز صبح که سوار ماشین میشم آیه الکرسی رو میخونم و بعد حرکت میکنم و این نشون داد که بدون هیچ فشاری ناخودآگاه شادان همه اش رو یاد گرفته. این رو هم مدیون ناظم مدرسه مون تو مقطع راهنمایی هستم. خانم عبدالرشیدی که هر جا هست خدا بهش سلامتی بده اجبارا 10 نمره ی انضباط ثلث دوم رو حفظ کردن آیه الکرسی قرار داده بود و میگفت که میپرسم وای جالب این بود که از اول سال یکی از بچه های سوم راهنمایی رو میاورد سرصف و اون این آیه رو میخوند و این شد که از یکماه پس از سال تحصیلی همه ی بچه ها چه اولی و چه دومی کامل یاد میگرفتند.
صبح بهش میگم تشهد رو بخون . میگه : ربنا آتنا فی الدنیا حسنه . . . .     .
گفتم : آفرین ولی این قنوته . تشهد اینه.......................
گفت بلدم و شروع کرد به خوندن وغلط داشت. اشتباهش رو گرفتم  بهش برخورد گفت : شما  خودت بخون. تا خوندم ایراد گرفت.
برای تشهد بدون الحمدلله شروع میکنه و میگه اشهد ان لا اله الا ( و الله رو نمیگه ) وحده لا شریک له و اشهد ان محمد ربه و رسوله ، میگم ربه نیست عبده است قبول نمیکنه. سلام نماز رو هم خودش اینجوری صلاح میدونه بگه : السلام علیک ایها النبی ( و رحمه الله برکاته رو خودش کات کرد ) و بقیه اش رو خوند. خدا به من یه صبری بده بتونم بهش با آرامش نماز رو یاد بدم.
پ.ن :این همه فشار روی بچه ها برای یادگیری نماز و قرآن و کلماتی که با دنیاش اصلا مانوس نیستن و غریبن رو درک نمی کنم و معتقدم هنوز بعضی کلمات فارسی رو درست نمیتونن تلفظ کنن چه برسه به عربی خوندن.
   قرآن امسالشون که خیلی سخت و سنگینه و من نمیفهمم با این حجم قرآن به چی میخوان برسن. من خودم تو مدرسه از کلاس سوم قرآن رو شروع کردم و تقریبا میشد گفت به خواندن فارسی مسلط شده بودیم بعد درس قرآن اضافه شد و در تمامی مراحل قرآن رو 20 میشدم و ختم قرآن هم میکردم .هیچ مشکلی هم پیش نیومد و دوستش داشتم و یکی از  روزهای دوست داشتنی مدرسه بغیر از روزهایی که ورزش داشتیم روزی بود که قرآن داشتیم. ولی الان شادان از روزهایی که قرآن و هدیه های آسمان دارندخوشش نمیاد چون باید حداقل 2 صفحه ی کامل از کتابش رو برای من بخونه و من امضا کنم. اینجور که داره آموزش و پرورش پیش میره اول دبیرستان حفظ قرآن دارند.
/ 2 نظر / 25 بازدید
مامان نازدونه ها

راست ميگي شايد برنامشون اينه بچه ها تا دبيرستان برسن شروع به حفظ قرآن كنند منم با محمد همين مشكلات رو داشتم ودارم نميدوني چقدر غر ميزنه و حرف به معلم و كتاب قرآن ميگه [قلب][قلب]

سپیده عمه آریانا

عجب داره کارهای این مدرسه ها ..... بچه رو از دین زده میکنه . نباید اجباری تو کار باشه چون جبر که باشه ناخودآگاه بچه از اونها دور میشه ولی اگر اجباری در کاری نباشه شاید خود بچه ها در این زمینه ها تمایل بیشتری به طریق اصولی نشون بدهند[قلب][گل]